Certifikat "mladim prijazna občina" je priznanje samoupravnim lokalnim skupnostim, ki uspešno izvajajo ukrepe s področja vertikalnih in horizontalnih mladinskih politik. Tovrstni ukrepi so usmerjeni v integracijo vedno novih generacij mladih (to je oseb, starih od 15 do vključno 29 let) v posamezne dele življenja družbe, predvsem pa v spodbujanje čim hitrejšega osamosvajanja mladih.
Certifikat "mladim prijazna občina" s štiriletno veljavnostjo se letno podeljuje lokalnim skupnostim, ki jih strokovna komisija prepozna kot mladim prijazne, ker uspešno izvajajo po vsaj en ukrep iz vseh prioritetnih področjih mladinskih politik
. S pridobitvijo certifikata se občina, ki se je pri svojem delu na področju mladih sicer že izkazala za uspešno, zaveže, da bo področje mladih še naprej uspešno sistemsko urejala in nivo učinkovitosti v štiriletnem obdobju ohranila oziroma dvignila.
Pri oceni uspešnosti izvajanja ukrepov je poseben poudarek namenjen naslednjim področjem:
- načrtno obravnavanje področja mladine
- participacija mladih
- organiziranje mladih
- informiranje mladih
- zaposlovanje mladih
- izobraževanje mladih
- stanovanjska politika
- mobilnost mladih
Certifikat "mladim prijazna občina" podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije.
Občina Trbovlje se je na zemljevid mladim prijaznih občin prvič uvrstila leta 2014 in naziv ponosno nosila vse do leta 2018. Za obnovitev certifikata Mladim prijazna občina 2018 - 2022 je bilo treba izkazati napredek na vseh zgoraj naštetih področjih. Lahko bi rekli, da je certifikat lažje pridobiti kot pa ga obdržati.Več informacij o certifikatu in nazivu "mladim prijazna občina" je na voljo na povezavi
http://www.mladi-in-obcina.si/o-nas/.